Resan till Indien

Nu är vi tillbaka efter en fantastisk resa till Indien med kursen Litteratur, media och dokumentär produktion. Vi har upplevt kaotiska cykelturer ”Dehli style” genom trånga gränder i mötet med kor, grisar och rickshaws samtidigt.

Turen fortsatte till Medieinstitutionen på Jaipur University, där vi fick ett varmt mottagande och utbyte av erfarenheter särskilt när det gäller sociala mediers betydelse i samhället med skilda ingångar.

Den upplevelse som gjorde starkast avtryck var att få träffa barnen på Bal Ashram som blivit befriade ur slaveriet tack vare organisationen. I samband med detta fick vi också den stora äran att träffa Nobelpristagaren Kailash Satyarthi. Sammantaget är detta en oförglömlig upplevelse som vi vill dela med oss av i den planerade Dokumentärfilmsfestivalen i april i aulan. 

Dela:
Kategorier: